Върховете Тумба и Гоцев връх от Гърция

Време е да отбележим влизането ни в Шенген с приключение по границата ни с Гърция! Ще изкачим два емблематични върха, но вместо от традиционите и често преминавани маршрути от България, ще се отправим към тях от гръцката им страна! Тези маршрути са или рядко или почти никога изкачвани от българския турист, което ги прави максимално привлекателни за ТрекМания :) Първият ден ще се отправим към прочутата тригранична точка , събирателна на границите на България, Македония и Гърция – връх Тумба в планината Беласица. Вторият ден ще се отправим към подножието на Славянка, за да изкачим най-високият ѝ връх през гръцкия маршрут. Очакват ни нестандартни гледки и здраво ходене – готови ли сте?
Галерия
Описание (по дни)
-
1
Днес отпътуваме рано за южните склонове на планината Беласица и село Платанакия и църквата Свети Панталеймон. Оттук започва нашето изкачване към точката, където се събират трите граници на Гърция, Македония и България. Маршрутът преминава през поредица от пътеки и черни пътища, които постепенно ни превеждат през смесени гори и горски поляни към високите тревисти части на планината. Скоро напускаме и последните участъци от черни пътища и продължаваме изкачването си през алпийските поляни покриващи билната част на Беласица. Достигаме самото било и граничната бразда и по нея достигаме и 1881 метра – връх Тумба и пирамида номер 001. Правим снимки и почиваме с поглед зареян в хоризонтите около нас. В краката ни блестят водите на езерото Керкини (Бутковското езеро), в далечината при хубаво време се виждат скалните кули на Олимп, върховете на Пирин и Рила, както и много други знакови и по-малко известни планини. Спускаме се обратно до мястото за среща с транспорта, който ще ни отведе до мястото ни за нощувка.
-
2
Тази сутрин, кратък трансфер ни отвежда до подножието на планината Славянка. Започваме ударно с директно почти хилядаметрово изкачване към връх Мура ( 1888 м) – ключово място за изкачване на първенеца на планината от Гръцка страна. Оттук след кратко спускане поемаме по пътеката, която ще ни отведе до самият Гоцев връх (2212 метра) Време е за заслужена почивка след дългото и изморително изкачване. Правим снимки и се радваме на страхотната гледка от върха. Време е да поемем по дългият път към подножието на планината откъдето започна изкачването ни. Отпътуваме за София, като по пътя няма да пропуснем да хапнем в изпитано заведение.
Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:00 часа
Включва:
- Транспорт от и до град София
- Нощувка в къща за гости
- Професионален планински водач
- Планинска застраховка
Не включва:
- Лични разходи, Храни и напитки по време на програмата
- Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)
Нужна екипировка
- Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
- Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
- Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
- Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
- Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
- Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
- Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
- Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
- Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
- Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
- Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце