Трек до Великите седем езера на Кашмир и Потайните долини на Занскар
ТрекМания ви кани на едно незабравимо изживяване в Кашмир! Ще направим едноседмичен трек през Седемте Велики езера на Кашмир – един от най-красивите трекове в цяла индия, който ще ни отведе до десетки алпийски езера, под впечатляващи хималайски върхове и ледници! След това ще се отправим към потайните долини на Занскар, за да изследваме 5 манастира сгушени в сърцето на Хималаите и да усетим Будистката култура и старите Тибетски обичаи. Разбира се, няма да пропуснем да разгледаме чудесата на Шринагар – ще се возим на лодка Шикари във водите на езерото Дал, ще обикаляме прочутите му градини и джамии, ще посетим предполагаемата гробница на Исус и естествено ще хапваме от страхотната кашмирска кухня!
Галерия
Описание (по дни)
-
1
Отпътуваме към Делхи през Истанбул.
-
2
Рано сутринта кацаме в Делхи и след като преминем през визовите формалности се трансферираме до терминал 2 и си хващаме последният полет до крайната ни дестинация – Шринагар! Тук местният ни екип вече ни очаква, за да ни откара до бреговете на езерото Дал. Това е второто по големина езеро в индийския щат Джаму и Кашмир, известно още като Езерото на Цветята, Бижуто на Шринагар и Бижуто в короната на Кашмир. Тук се настаняваме в къщи за гости, намиращи се на борда на традиционните лодки, служещи и като къщи за гости. Всяка от тях разполага с баня и тоалетна, както и с комфортни легла и естествено страхотна гледка! Отдаваме се на релаксация и почивка след дългите полети, а вечерта ще имаме традиционна кашмирска вечеря за „Добре дошли“. Нощувка.
-
3
Днес е ден за разглеждане на забележителностите на Шринагар. Започваме с посещение на джамията Хазратбал, известна като Бялата джамия. Това е едно от най-свещените места за мисюлманите в района, тъй като се смята, че в Джамията се съхранява косата на Пророка Мохамед. Продължаваме към известните градини на Кашмир построени през 1526г. от император Мугхал в знак на любов към неговата съпруга. Следващата ни спирка е до друго свещено място и пресечна точка на няколко религии – мястото, която се смята за Гробницата на Исус! Не ви се вярва ли? Елате и научете любопитната история на това място! Ще разгледаме също и стария град, а вечерта който иска ще можем да се разходим из езерото с традиционна лодка Шикара. Нощувка на лодките.
-
4
След закуска, оставяме целият си багаж, който няма да ни трябва за следващите дни в планината и се отправяме към подножието на Кашмирските Хималаи и град Сонамарг, който в превод означава Поляните от Злато! Оттук започва трека ни из Седемте Велики езера на Кашмир – един от най-красивите трекове в цяла Индия! Преходът ни днес ще ни преведе през ливади, гъсти гори с дървета от клен и бор. След около половин час пристигаме в армейски пункт за проверка, където трябва да покажем документите си за самоличност. Докато сме в него, ще се насладим на страхотна гледка към долината Сонмарг и ледника Тхажилас . Трекът от Шикади до Шекдур минава през гъсти гори от борови дървета и ще отнеме около 2 часа и половина. Следваме потока Нихнай като по пътя ще направим почивка за обяд. Достигаме до мястото за къмпинг и се отдаваме на заслужена почивка с чаша чай в ръцете и феноменални гледки в очите. Вечеря около лагерния огън. Нощувка на палатки.
Палатките са триместни, но оборудвани за двама с комфортни надуваеми дюшеци и по едно одеяло на човек. Има възможност и за наемане на спален чивал, в случай че нямате. Има възможност и за единично настаняване на палатка срещу доплащане. Цялата бивачна и кухненска екипировка, както и багажа на туристите се носи от керван и мулета. Предоставя се и топла вода за миене след всеки трек, както и сутрин преди закуска.
-
5
След закуска, нарамваме еднодневните леки раници и се отправяме към първото си предизвикателство – прохода Нихнай. Той се издига на около 4000 метра, но ще ни отнеме само около 2 часа, за да го достигнем от лагера. Оттук се спускаме по долината на Раман Нала, по която ще достигнем свещеното езеро Вишансар. Къмпингът ни е разположен в близост до езерото, което е едно от най-красивите за целият ни трек. Обядваме и се отдаваме на почивка. Почитателите на риболова ще могат да си опитат уменията във водите на езерото ;) Вечеря и нощувка на палатки.
-
6
Отново се събуждаме със страхотна гледка към заобикалящите ни върхове. Закусваме и пийваме кафе. Време е да изкачим следващия превал и да открием езерата които се крият след него. Тръгваме бавно по стръмната пътека, започваща от езерото Вишансар, която ни отвежда до прохода Кришнан бар, минавайки покрай друго красиво езеро – Кришнансар. Проходът е висок около 4200 метра и от него се спускаме по долината на Гадсар Нала. По нея ще се спуснем до следващото ни езеро по пътя – езерото Гадсар. Лагерът ни ще бъде в околността. Време за почивка, вечеря и нощувка.
-
7
След закуска се отправяме към къмпинга в района на Сатсар. Днес няма да имаме високи проходи за преминаване, но в замяна на това ще имаме повече езера :) Пътеката ни ще е обсипана с цветя, а при хубаво време и малко повече късмет, ще можем да зърнем Нанга Парбат! Преминаваме покрай традиционната Армейска проверка на разрешителни и паспорти и си продължаваме по пътя. Достигаме мястото за къмпинг, след като сме преминали покрай две красиви малки езера и сядаме да обядваме. Следобед ще се отправим на разходка до двете Сатсарски езера известни още като Менген. Правим снимки на тези два планински бисера и се връщаме в лагера за вечеря и нощувка.
-
8
Днес след закуска ще трябва да се справим с един проход – проходът Зайа ( около 4000 метра). Пътеката ни първоначално се изкачва полегато, но след това поема стръмно нагоре по каменистите склонове. От прохода се открива гледка към следващите езера от прехода ни – Нундкол и Гангабал. Край тях ще е и нашата следваща нощувка в подножието на връх Хармукх и неговият ледник.
-
9
Днес е ден за почивка. Който желае обаче ще може да направи преход до езерото Колдсар с изглед към свещения връх Хармукх. Ще можем отново да си опитаме късмета с риболов в езерото Гангабал или просто да съзерцаваме величествените върхове наоколо. Последна нощувка на палатки.
-
10
Днес след закуска започва спускането ни към края на трека – село Наранг. Пътеката ни се спуска през красиви борови гори и около обяд достигаме селото. Тук ще обядваме и ще можем да посетим руините на храмовият комплекс Вангатх, който се смята, че е бил посветен на Шива. Оттук отпътуваме за Сринагар, където ще се настаним в комфортен хотел, за да можем да се насладим на дългоочакваната баня :) Нощувка.
-
11
Днес ни предстои дълго пътуване – отправяме се към град Каргил – входът към долините на Занскар. Очакват ни „само“ около 250 километра, но този път преминава през прохода Зоджи и често отнема до 6 часа, за да се измине. По пътя ще посетим Военния мемориал край Драс. В ранния следобед достигаме Каргил и се настаняваме в хотел. Време за разходка из града и вечеря. Нощувка.
-
12
Днес навлизаме в Занскар. Древното му име се смята, че е свързано със залежите на медна руда по северните склонове на Голямата Хималайска верига. Навлизаме в тази приказна страна по долината на река Суру, като по пътя при хубаво време ще можем да зърнем величествения Нун Кун! Преминаваме и покрай ледника Паркачик, изливащ своите ледени води в реката и достигаме село Рангдум. Тук ще разгледаме едноименния манастир, намиращ се на хълм над реката на височина от около 4000 метра. Смята се че манастирът е основа през средата на 18 век и е важно духовно средище в долината Суру. Малък музей към манастира показва разнообразна колекция от стари тханки, оръжия, ръкописи и колекция от вкаменелости на древни морски животни, които са били открити по време на разкопки около манастира. Следва преминаването на вторият ни за деня проход – Пенси Ла (4400 метра) От върха на прохода се вижда ледника Дранг-Дранг, източникът на река Стод. Караме покрай река Стод и по пътя ще спрем за да посетим манастира Сани. Той е известен със ступата, за която се твърди, че е най-старата в Ладак. Смята се, че тази ступа е построена през периода Кушан. Има мит, свързан с тази ступа, тъй като някои хора вярват, че тя е магически конструирана от силата на молитвата на Ашока. Оттук отпътуваме за Падум – столицата на Занскар, където ще се настаним в хотел за вечеря и нощувка.
-
13
Някога столица на Занскар, днес Падум е административен център на региона и се намира в широка равнина, където двете реки; Стод от северозапад и река Царап от югоизток се срещат, за да образуват река Занскар. Днес деня е отделен за разглеждане на манастирите Карша, Стонгдей, Муней и Бардан.
Карша манастир е най-големият в Занскар и е разположен на стръмен склон с изглед към долината на Падум. Манастирът датира от 15-ти век и съхранява в многобройните си стаи и храмове уникални танкхи, стенописи и статуи. Отделен храм на единадесетглава Авалокитешвара се намира на хълм под старата крепост. Това е един от най-добре запазените храмове в Занскар. Манастирът Стонгдей е кацнал на върха на хълм сред завладяващите пейзажи на Занскар и е свидетелство за богатото будистко наследство на региона. Основан през 14 век, той е почитано духовно светилище и важен център за будистки учения. Манастирът принадлежи към школата Гелугпа на тибетския будизъм, Манастирът се гордее с впечатляващ архитектурен стил, характеризиращ се с варосани структури, украсени с живи стенописи и сложна дограма. След това ще се отправим към долината на Царап Лингти Чу, където са разположение двата малки манастира Муней и Бардан. Разглеждаме ги и след дългия ден се връщаме обратно в Падум за заслужена почивка, вечеря и нощувка. -
14
Време е да започнем пътуването си обратно към Каргил, а след това и към Сринагар. Днес целта ни е Каргил, където ще се настаним в познатия ни хотел за нощувка.
-
15
Днес се отправяме към Сринагар, където ще се настаним в комфортен хотел за последна нощувка в Кашмир. Ще имаме възможност за пазар на сувенири следобед, след като пристигнем. Време е за финална вечеря в Кашмирски ресторант и нощувка.
-
16
Днес започват обратните полети към България през Делхи. Ако графика на полетите го налагат, може да нощуваме в Делхи.
-
17
Кацане в България
Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:00 часа
Включва:
- Трансфери от и до летището в Сринагар и Делхи
- Транспорт в Кашмир и Занскар съобразно програмата.
- 2 Нощувки в Houseboat в Сринагар
- 2 Нощувки в хотели в Сринагар
- 2 нощувки в хотел в Каргил
- 2 нощувки в Падум в хотел или Палатков кемп (стационарни палатки с легла, бани и тоалетни)
- 6 нощувки на палатки в планината
- Цялото къмпинг оборудване – палатки, кухненска палатка, дневна палатка, тоалетна палатка, матраци, одеала, посуда за хранене.
- Кончета за багаж, помощен персонал и готвач,
- Храна по време на целия престой в Кашмир и Занскар: закуска, обяд, вечеря, кафе, чай. Преварена вода по време на трека
- Необходими пермити и разрешителни за трека.
- Местен планински водачи.
- Български планински водач
- Застраховка „Асистанс при пътуване в чужбина“ за 10 000 ев
Не включва:
- Нощувки в Делхи ако полетите го налагат
- Виза за Индия
- Такси за лодки, манастири и други забележителности и атракции
- Бакшиши (около 60 евро)
- Напитки по време на храненията в ресторантите
- Лични разходи, Разходи при напускане на програмата по време на пътуването
- Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж:Общи условия)
Нужна екипировка
- Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
- Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
- Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
- Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
- Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
- Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
- Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
- Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
- Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
- Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
- Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце