Високите върхове на Словашките Татри - върхове и езера

Виж снимките

Отправяме се към един величествен амфитеатър от скални гиганти! Амфитеатър, на сцената на който се е разиграл възхода на най-великата алпийска школа в зимния алпинизъм – Полската! Отправяме се към Високите Татри и техните словашки върхове! Ще изкачим най-високият връх на Полша – връх Риси от словашка страна и ще прекараме две страхотни нощи край бреговете на красивото ледниково езеро Попрадске плесо. Ще се изкачим и на обзорните върхове Капровски щит, Славковски щит и Велика Свищовка, а за десерт ще се изкачим с лифт и на втория по височина връх в планината Ломницки щит, за да се насладим на безбрежната панорама от върхове на Татрите. Изкачването на най-високият връх на Унгария ще е само един от бонусите в програмата ;)


Описание (по дни)

    Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:00 часа

  • 1

    Отпътуваме за град Сегед в Унгария, разположен близо до сръбската граница. Тук ще се настаним в хотел за почивка след дългият път от България. Вечеря на свободна консумация и нощувка.

  • 2

    Днес ще се отправим към като начало към планините Матра, където се „извисява“ най-високата точка на Унгария – връх Кекеш (1014 метра) До върхът се достига по асфалтов път и изкачването му не представлява предизвикателство , но все пак е държавен планински първенец ;) Оттук поемаме към съществената част от пътуването ни – Словакия и Високите Татри!. Настаняваме се в подножието на планината за нощувка в хотел.

  • 3

    След закуска, стягаме раниците за две нощувки в планината и отпътуваме за района на Щръбске плесо, където ще обиколим езерото и ще снимаме върховете, оглеждащи се в огледалните у води. Оттук по широка утъпкана пътека, виеща се плавно в планината се отправяме към хижа Попрадске плесо – нашата планинска база в планината, която ще достигнем след малко повече от час и половина ходене. Настаняваме се и е време да се разхладим с чешка бира, край зелените води на Попрадске плесо. Желаещите ще могат да посетят символичното гробище на загиналите в Татрите. Подобно на нашата Втора тераса, мястото възпоменава всички алпинисти намерили своя край в планината с над 300 ръчно гравирани кръста и много мемориални плочи. Връщане в хижата за вечеря на свободна консумация и нощувка.

  • 4

    Ставаме рано и закусваме. Днес наша цел ще бъде връх Риси – разположен на границата с Полша, върхът е най-високата точка в Полша и един от най-посещаваните върхове от Словашката част на Татрите. Пътеката ни първоначално тръгва по Менгушовската долина, но скоро я напуска и започва стръмно изкачване към Забиа Долина. Близо 3 часа ще ни отнеме изкачването до Хица Риси, където ще можем да отдъхнем и да съберем сили за финалното ни изкачване. По-малко от час ни отделя от върха – 2699 метра – тук ще отпочинем и ще се огледаме смаяно – върховете и езерата които ни заобикалят са просто изумителни! Време е да се спуснем по обратния стръмен път – бавно и с внимание се спускаме към Менгушовската долина, където ни очаква бирата и бреговете на езерото. Нощувка в хижата.

  • 5

    Днес ще си приготвим отрано багажа и ще оставим в хижата всичко, което не ни е нужно. С леки раници се отправяме по вече познатата ни Менгушовска долина, която отново скоро ще напуснем, но този път в посока Хинчовска долина и нейните езера. След около 3 часа се озоваваме на Више Капрове Седло, където ще отдъхнем за кратко преди финалното си изкачване. Малко по-вече от половин час ни делят от кота 2363 метра – връх Капровски щит – нашата цел за деня! Върхът е събирателна точка на три долини, в две от които блестят красиви изумрудени езера, а третата носи името му – Капрова долина. Правим снимки и се спускаме по познатата ни вече пътека към хижата. Бърза бира, взимаме си багажа и се спускаме за около час до мястото за среща с транспорта. Отпътуваме за хотел за заслужена почива и баня. Вечеря на свободна консумация и нощувка.

  • 6

    След закуска, с леки еднодневни раници се отправяме към Стари Смоковец – един от най-известните и стари планински курорти в Татрите. Оттук с железница достигаме Хребиенок, откъдето „захапваме“ пътеката към връх Славковски щит. Върхът е един от малкото достъпни по маркирани пътека връх в планината и се издига на 2452 метра над Великата Студена Долина. Изкачването му в посока ще отнеме около 4 часа, но гледките от него ще си заслужават всяка стъпка нагоре! Правим снимки от върха и се спускаме към Стари Смоковец, където ще имаме време за разходка из курорта и пазаруване на сувенири. Връщане в хотела за нощувка.

  • 7

    Днес е последният ни ден в планината – ставаме, закусваме и отново с еднодневни раници се отправяме към висините. Този път буквално :) Хващаме си гондолата към връх Ломницки Щит – вторият по височина връх в планината и вероятно най-посещаваният. Тук имаме право да останем не повече от 50 мин – време което ще използваме за снимки на страхотната панорама, която ни заобикаля. Спускаме се с лифта до междинната станция и се отправяме към съседното връхче – по-ниско но също толкова обзорно – връх Велика Свищовка. Изкачването му ще отнеме около час и половина и ще ни даде време да се насладим на панорамата. Връщаме се към Татранска Ломница, където ще имаме последна възможност за пазаруване на сувенири. Нощувка в хотел.

  • 8

    Днес ни предстои да започнем дългия път обратно към България. В зависимост от наличните свободни места за нощуване ще спим някъде около Пожаревац. Ако се движим добре по границите ще имаме време да посетим някои от впечатляващите крепости по Дунав, като Голубац. Нощувка.

  • 9

    Тръгване рано и пристигане в Дряново в ранния следобед.


Включва:

  • 1 нощувка в 4* хотел в Шегед
  • 4 нощувки в луксозни апартаменти с кухня в Попрад
  • 1 нощувка в Пожаревац със закуска
  • 2 нощувки в обновените стаи на хижа Попрадско плесо с включени закуски
  • 2-ма професионални планински водачи
  • Транспорт съобразно програмата с взимане и оставяне в Дряново
  • Застраховка „Асистанс“ пътуване в чужбина на стойност 10 000 евро

Не включва:

  • Храна извън упоменатата в програмата
  • Билет за лифта до Ломницки щит (около 60 евро)
  • Бакшиши, Лични разходи, Разходи при напускане на програмата по време на пътуването
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж:Общи условия)

Нужна екипировка

  • Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
  • Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце

Времето:

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече